logo
2014 m. october 24 d. friday 16:25
Teka: 08:02, Leidžiasi: 18:04, Dienos ilgumas: 10:02
  min.lt PRADŽIA PROGNOZĖS APŽVALGA ŽEMĖLAPIAI VAIZDAS ĮDOMYBĖS

Orai Lietuvoje pagal mėnesį

Pavasaris Vasara Ruduo Žiema
Kovas Birželis Rugsėjis Gruodis
Balandis Liepa Spalis Sausis
Gegužė Rugpjūtis Lapkritis Vasaris

Rugsėjis

Pirmasis auksaspalvio rudens mėnuo. Medžiai pamažu pradeda puoštis geltonais ir oranžiniais lapais, į šiltus kraštus iškeliauja paukščiai, voveraitės kaupia atsargas žiemai, nuimamas derlius.

Rugsėjo mėnesį diena susilygina su naktimi ir pamažu pradeda užleisti savo pozicijas tamsesniam paros metui. Dažną naktį laukai ir daržai pasipuošia baltai – tai rudeninės šalnos primena, kad artėja šaltasis laikotarpis, reikia nuveikti pagrindinius rudens darbus: spėti nuimti derlių ir paruošti dirvą žiemkenčių sėjai.

Rugsėjo mėnesio vidutinė oro temperatūra 11,9 °C. Kas pamena 1983 ir 1992 metais rugsėjį, Lietuvos gyventojus stebino 28-32 laipsnių karštis.

Vis dėlto dažniau rugsėjis jau verčia dairytis šiltesnio drabužio rytais – naktimis žemę dažnai papuošia šalnų šarma. Dažniausiai šalnos būna nesmarkios – iki 2 laipsnių šalčio dirvos paviršiuje, bet, atplūdus šaltam giedram orui iš šiaurės, ne tik žemė, bet ir oras gali atšalti iki 3-6 laipsnių šalčio ir dar daugiau. Smarkiausios šalnos būna rytinėje Lietuvos dalyje. Jos tučtuojau pakanda medžių lapus ir šie pradeda gelsti, raudonuoti.

Rugsėjį suaktyveja Atlanto ciklonai, dažniausiai merkia įkyrus, ilgai trunkantis, bet nelabai smarkus lietus ar dulksna. Meteorologai sako, kad rugsėjį vidutiniškai prilyja 50-100 milimetrų. Rugsėjį dar gali pliūptelėti ir vasariška liūtis, nudundėti perkūnija, tačiau vasariški gamtos reiškiniai darosi vis retesni.